Najbliższym ligowym rywalem Biało-Zielonych jest jeden z beniaminków zaplecza Ekstraklasy – Pogoń Siedlce.
Najbliższym ligowym rywalem Biało-Zielonych jest jeden z beniaminków zaplecza Ekstraklasy – Pogoń Siedlce. Podopieczni Carlosa Alos Ferrera zajmują obecnie 17 miejsce, z dorobkiem 17 punktów.
Poniżej przedstawiamy Państwu podstawowe informacje na temat najbliższego rywala podopiecznych Dariusza Kubickiego.
O klubie…
- Pełna nazwa: Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce
- Rok założenia: 1944
- Barwy: biało-niebiesko-białe
- Przydomek: Biało-Niebiescy, Pogoniści
- Siedziba klubu: ul. Jana Pawła II 6, 08-110 Siedlce
- Prezes: Jacek Kozaczyński
Sztab szkoleniowy
- Trener: Carlos Alos Ferrer
- II trener: Bartosz Tarachulski
- Asystent trenera: Krzysztof Pawlusiewicz
- Trener bramkarzy: Grzegorz Tomala
- Kierownik drużyny: Dariusz Młynarczyk
- Fizjoterapeuta: Daniel Bierkat
- Lekarz: Adam Końca
Początki istnienia
Klub powstał w 1944 roku jako KS Ognisko Siedlce. Na początku czerwca 1921 r. istnienie drużyn futbolowych w Siedlcach odnotowała centralna prasa: „Na prowincji powstały nowe kluby piłki nożnej, mianowicie: w Lublinie, Białymstoku, Wilnie, Siedlcach, Brześciu Litewskim. Objaw ten jest niezwykle pocieszający i świadczy o ogromnym rozwoju sportu piłki nożnej na terytorium byłej Kongresówki”. Pierwszym w Siedlcach polskim stowarzyszeniem z drużyną piłkarską, mającym cechy współczesnej organizacji sportowej, był Klub Sportowy Strzelec, założony 5 września 1921 r. przy Związku Strzeleckim. W premierowym meczu 30 października 1921 r. Strzelec pokonał drużynę Maccabi Siedlce 5:1.
Największy wpływ na rozwój futbolu w Siedlcach, poprzez udział w rozgrywkach ligowych i rozgrywanie meczów z drużynami z innych miast, miały bez wątpienia stacjonujące w garnizonie jednostki wojskowe, z klubami WKS 22. pp i WKS 9. pac. Zdecydowanie większą popularnością wśród mieszkańców miasta cieszyli się piłkarze ze sformowanego w listopadzie 1918 r. w Siedlcach 22. pułku piechoty, który następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Drużyna piłkarska w 22. pp, a zaraz potem WKS 22. pp, powstała najpóźniej w 1921 r. podczas stacjonowania jednostki na Wileńszczyźnie, gdy skierowanych do pułku utalentowanych piłkarsko rekrutów ppor. Mieczysław Janowski wcielił do jednej kompanii i rozpoczął z nimi treningi. Większość żołnierzy tej jednostki pochodziła z okolic Siedlec. Piętnaście z osiemnastu kompanii sformowanych w stacjonującym w latach 1919-20 w Siedlcach batalionie zapasowym trafiło w kolejnych miesiącach do 22. pp, a tylko trzy do pozostałych jednostek 9. Dywizji Piechoty. Niektórzy regionaliści twierdzą, że drużyna piłkarska powstała w 22. pp jeszcze wcześniej, a pierwszy mecz rozegrała w 1920 r. z drużyną 34. pp z Białej Podlaskiej, jednak dotychczas nie odnaleziono wiarygodnych źródeł tej informacji.
Na początku 1923 r. WKS 22. pp jako pierwszy klub z Siedlec przystąpił do Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. WOZPN zrzeszał wówczas 27 klubów, poza stołecznymi były w nim drużyny tylko z Siedlec, Radomia i Modlina. Piłkarze WKS 22. pp grali w tzw. grupie rezerw B klasy.
Od wiosny 1928 r., po reorganizacji przeprowadzonej przez PZPN, drużyny piłkarskie z Siedlec uczestniczyły w rozgrywkach prowadzonych przez Lubelski OZPN. Już jesienią tego roku WKS 22. pp Siedlce jako mistrz okręgu lubelskiego po raz pierwszy walczył, choć bez powodzenia, o awans do Ligi Polskiej. Rok później A klasę wygrali piłkarze WKS 9. pac, ale im też się nie powiodło w eliminacjach. Starania o awans siedleckich piłkarzy zakończyły się sukcesem jesienią 1931 r. gdy WKS 22. pp wygrał grupę eliminacyjną, w półfinale wyeliminował WKS 82. pp Brześć, a w finale eliminacji Naprzód Lipiny.
Sukcesy
- 1/4 finału Pucharu Polski – 1987/88
- 1/8 finału Pucharu Polski – 2000/01
- Występy w dawnej II lidze – sezony (49/50)
- Występy w obecnej II lidze – 3 sezony (11/12, 12/13, 13/14)
- Występy w obecnej I lidze – 1 sezon (14/15)
Transfery – wiosna 2014/2015
Przybyli:
- Antonio Calderón (Arka Gdynia),
- Nico Chietino (Mérida AD),
- Chirri (Lucena CF),
- Donald Djoussé (JS Saoura),
- Jan Grzesik (Legia II Warszawa),
- Andrzej Witan (Zawisza Bydgoszcz)
Odeszli:
- Karol Budzikur (Broń Radom),
- Daniel Ciechański (Piast Gliwice),
- Marcel Gąsior (Chrobry Głogów),
- Michał Grudniewski (Legionovia Legionowo),
- Kaby (PS Kemi Kings),
- Michał Kitliński (Energetyk ROW Rybnik),
- Sebastian Olczak (Pogoń Grodzisk Mazowiecki),
- Robert Pisarczuk (Chrobry Głogów),
- Maciej Tataj (Pogoń Grodzisk Mazowiecki),
- Wojciech Wocial (N – Victoria Sulejówek)
Stadion
Stadion piłkarski, mieszczący się w Siedlcach, na siedleckich Błoniach przy ul. Jana Pawła II 6 (dawna Północna 2A). Główny obiekt Pogoni Siedlce. Jeden z elementów Regionalnego Ośrodka Sportu, Rekreacji, Rehabilitacji i Turystyki w Siedlcach. Właścicielem obiektu jest gmina miasto Siedlce, inwestorem (w imieniu miasta) i zarządcą obiektu jest Agencja Rozwoju Miasta Siedlce Sp. z o.o.
- Adres: ul. Jana Pawła II 6, 08-110 Siedlce
- Pojemność: 2901
- Wymiary boiska: 105 m x 68 m
- Nawierzchnia: trawiasta
- Dodatkowe wyposażenie: zadaszona trybuna, podgrzewana murawa, 3 boiska treningowe
Siedlce
Miasto we wschodniej Polsce położone na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, na Południowym Podlasiu. Pod względem liczby mieszkańców 47. miejsce w Polsce i 4. w województwie mazowieckim. Siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji siedleckiej. Miasto stanowi lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoły wyższe m.in. uniwersytet, seminarium duchowne i 10 szkół średnich, szkoła muzyczna I i II stopnia) i kulturalne (2 domy kultury, teatr, 4 biblioteki i 3 muzea).
źródło: MKPPogonSiedlce.pl / 90minut.pl / własne