Kolejnym rywalem Olimpii Grudziądz w tegorocznych rozgrywkach 1. ligi będzie Arka Gdynia, która obecnie zajmuje 11. miejsce w tabeli z dorobkiem 17 punktów.
Kolejnym rywalem Olimpii Grudziądz w tegorocznych rozgrywkach 1. ligi będzie Arka Gdynia, która obecnie zajmuje 11. miejsce w tabeli z dorobkiem 17 punktów.
Poniżej przedstawiamy Wam kilka podstawowych informacji o najbliższym rywalu Biało-Zielonych.
O klubie…
- Pełna nazwa: Morski Związkowy Klub Sportowy Arka Gdynia
- Rok założenia: 1929
- Barwy: żółto-niebieski
- Przydomek: Żółto-Niebiescy, Arkowcy, Śledzie
- Siedziba klubu: ul. Olimpijska 5/9, 81-538 Gdynia
- Prezes: Wojciech Pertkiewicz
Sztab szkoleniowy
- Trener: Grzegorz Niciński
- II trener: Grzegorz Witt
- Trener bramkarzy: Jarosław Krupski
- Menedżer klubu: Paweł Bednarczyk
- Trener przygotowania motorycznego i diagnostyki: Marek Gadula
- Fizjoterapeuta: Tytus Smoliński
- Specjalista odnowy biologicznej: Marek Latos
Historia
Sprawa początków klubu jest wśród kibiców kontrowersyjna. Wersja z którą zgadzają się kibice Arki i historycy przyjmuje, że historia klubu zaczęła się od KS-u Gdynia. Dawniej Arka rozgrywała swoje mecze na stadionie przy ul. Ejsmonda 1. W 1929 roku pracownicy portu założyli organizację sportową K.S. Gdynia. 6 lat później Alfons Pomierski i Zygmunt Pozerski założyli Koło Sportowe, przekształcone w K.S. Kotwica i zgłoszone do rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Zespół zaczynał od klasy C i wspinał się po szczeblach coraz wyżej, by w 1938 roku zaistnieć w klasie A. Wojna spowodowała zawieszenie rozgrywek i dopiero w 1946 roku Kotwica była reaktywowana. Sześć kolejnych lat to czas fuzji pomiędzy różnymi organizacjami sportowymi. Dopiero w 1952 roku z wcześniej powstałej Federacji Sportowej Kolejarz wyodrębniono Koło Sportowe Kolejarz-Arka. Dopiero wtedy pierwszy raz padła nazwa „Arka”.
Klub w 1953 roku awansował do III ligi, a dwa lata później przekształcił się w Rybacki Klub Sportowy Arka. RKS w 1960 pierwszy raz awansował do II ligi. Przez kolejne 14 lat znów fuzje, oraz gra między II a III ligą. 1974 rok przyniósł awans do I ligi. Jednak już rok później klub odnotował spadek z I ligi, by po roku znów do niej wrócić.
Po sukcesach w latach 70., Arka spada do II ligi. Potem oscyluje między II a III ligą. W 2000 roku mają miejsce dwa wydarzenia: przekształcenie się w Sportową Spółkę Akcyjną i przeprowadzka ze stadionu przy ul. Ejsmonda, na stadion GOSIR-u będący w posiadaniu Gdyni, na którym do tego momentu grał inny klub gdyński – Bałtyk Gdynia.
W 2005 roku Arka zapewniła sobie awans do I ligi, nie przegrywając ani razu na własnym boisku. Jednakże sprawa sposobu, w jaki do awansu doszło, stała się jednym z głównych wątków śledztwa ws. afery korupcyjnej. W pierwszym sezonie w ekstraklasie klubowi wiodło się średnio. Z Mirosławem Draganem, jako trenerem, Arka nie była w stanie wygrać pierwszych 9 meczów, dopiero gdy drużynę przejął Wojciech Wąsikiewicz, dotychczasowy dyrektor sportowy klubu, Arka w 5 meczach zdobyła 11 punktów, wygrywając m.in. z ówczesnym Mistrzem Polski – drużyną Wisły Kraków. Późniejsze dokonania klubu były zmienne. Arka musiała grać w barażach, które wygrała, utrzymując się tym samym w ekstraklasie na kolejny sezon, jednak podczas którego pod zarzutem korupcji została karnie zdegradowana do II ligi. Pomimo niezajęcia w sezonie 2007/2008 miejsca premiowanego awansem, dzięki degradacjom kolejnych klubów z ekstraklasy po rocznej przerwie klub z Gdyni ponownie pojawił się na najwyższym szczeblu rozgrywek.
Sukcesy
Krajowe:
- Mistrzostwa Polski: 7. miejsce (1): 1978.
- Puchar Polski: Zdobywca (1): 1979. półfinał (1): 2012.
- Puchar Ekstraklasy: półfinał (1): 2009
- Mistrzostwa Polski juniorów starszych: 1. miejsce (1): 2012 2. miejsce (2): 1956, 2013 3. miejsce (1): 2009
- Mistrzostwa Polski juniorów młodszych: 2. miejsce (2): 1956, 2010
Międzynarodowe:
- Puchar Zdobywców Pucharów 1/16 finału : 1980
Stadion
Stadion GOSiR (Stadion Miejski) – stadion piłkarski w Gdyni. Na obiekcie mecze rozgrywa Arka Gdynia. Drugi gdyński klub Bałtyk Gdynia nie rozgrywa na tym stadionie swoich spotkań, gdyż finanse klubu na to nie pozwalają. Właścicielem obiektu jest gmina-miasto Gdynia, a zarządza nim Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Stadion zaczął powstawać w 1937 roku i wnioskuje się, że budowa trwała szybko, gdyż już w styczniu 1938 Komisariat Rządu wystąpił do Zakładu Wodociągów o wstawienie do budżetu rozprowadzania wody do boisk przy ul. Olimpijskiej. Natomiast w latach 60. Stadion Miejski został zbudowany przez Stocznię im. Komuny Paryskiej i otwarty w 1964. W 2009 roku rozpoczęła się w tym samym miejscu budowa nowego stadionu. Stadion został ponownie otwarty 19 lutego 2011 roku. W meczu otwarcia Arka zremisowała 1:1 z bułgarskim klubem Beroe Stara Zagora.
- Adres: ul. Olimpijska 5/9, 81-538 Gdynia
- Pojemność: 15 139 miejsc
- Wymiary boiska: 105 m x 68 m
- Oświetlenie: 2000 lux
- Nawierzchnia: trawiasta, podgrzewana
Gdynia
Miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wchodzi w skład Trójmiasta (wraz z Gdańskiem i Sopotem). Jest jednym z miast aglomeracji Trójmiasta.
Prawa miejskie Gdynia uzyskała 10 lutego 1926 roku. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku. Szybki napływ ludności i dynamiczny rozwój portu sprawiły, że w ciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich Gdynia ze wsi rybackiej przekształciła się w miasto zamieszkane przez 127 tys. osób (1939).
Obecnie liczy 248 726 mieszkańców, a jej powierzchnia zajmuje 135,14 km² (według danych GUS-u z 1 stycznia 2013). Jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim.
źródło: Arka.Gdynia.pl / OlimpiaGrudziadz.com / własne