Już w najbliższą niedzielę o godz. 12:30 drużyna Olimpii Grudziądz rozegra kolejny mecz ligowy. Po ostatnim wyjazdowym zwycięstwie nad Widzewem Łódź, tym razem rywalem Biało-Zielonych będzie Miedź Legnica, która w ligowej tabeli plasuje się na 13. miejscu.
Już w najbliższą niedzielę o godz. 12:30 drużyna Olimpii Grudziądz rozegra kolejny mecz ligowy. Po ostatnim wyjazdowym zwycięstwie nad Widzewem Łódź, tym razem rywalem Biało-Zielonych będzie Miedź Legnica, która w ligowej tabeli plasuje się na 13. miejscu.
Poniżej przedstawiamy Państwu podstawowe informacje na temat sobotniego rywala podopiecznych Dariusza Kubickiego.
O klubie…
- Pełna nazwa: Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica Spółka Akcyjna
- Rok założenia: 1971
- Barwy: zielono-niebiesko-czerwone
- Przydomek: Miedzianka
- Siedziba klubu: ul. Żeglarska 5, 59-220 Legnica
- Właściciel klubu: Andrzej Dadełło
- Prezes: Martyna Pajączek
Sztab szkoleniowy
- Trener: Janusz Kudyba
- II trener: Arkadiusz Adach
- Trener bramkarzy: Krzysztof Osiński
- Kierownik drużyny: Marek Ubych
- Fizjoterapeuta: Paweł Ptak
- Masażysta: Mateusz Kula
- Lekarz: Wojciech Kowalik
Historia
Klub sportowy założony 28 lipca 1971 roku w Legnicy na bazie istniejącego wcześniej wielosekcyjnego MZKS Legnica. Drużyna seniorów z powodzeniem występuje w I lidze i rywalizuje w Pucharze Polski, a ponadto w klubie szkoli się młodzież w 10 zespołach skupionych w Akademii Piłkarskiej Miedzi. Klub jest wiodącą siłą sportową w blisko 100-tysięcznej Legnicy i korzysta ze zmodernizowanego Stadionu Miejskiego im. Orła Białego (pojemność: 6 tys. miejsc siedzących; oświetlenie: 2000 lux), którego standard jest systematycznie podnoszony. Frekwencja na trybunach na meczach Miedzi waha się od 2 tys. do 5,5 tys. widzów. W herbie Miedzi występuje lew, a barwy klubu to kolory: zielony, niebieski i czerwony. W meczach domowych Miedź występuje w strojach niebieskich.
Na swój największy sukces klub pracował ponad 20 lat. W 1992 roku Miedź na stadionie Legii w Warszawie pokonała w finale rozgrywek o Puchar Polski Górnika Zabrze w rzutach karnych i sięgnęła po krajowe trofeum, które okazało się przepustką do rozgrywek europejskich. Sukces był tym większy, że legniczanie zdobyli krajowy Puchar będąc zespołem z drugiego poziomu rozgrywkowego, a po drodze do finału eliminując znacznie silniejszych rywali. W nagrodę za zwycięstwo Miedź wystąpiła w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, mierząc się ze słynnym AS Monako, którego trenerem był wówczas Francuz Arsene Wenger, a w wyjściowym składzie grali m.in. mistrz świata i Europy z drużyną Niemiec, napastnik Jurgen Klinsmann czy mistrz świata z drużyną Francji, pomocnik Youri Djorkaeff. W pierwszym meczu przed własną publicznością Miedź uległa rywalom 0:1, by w rewanżu we Francji zremisować z faworyzowanym rywalem 0:0. W olejnych latach celem klubu był awans do najwyższej, krajowej klasy rozgrywkowej, ale nie udało się go zrealizować. Klub natomiast zaczął podupadać i z czasem – w roku 2010 – stanął na skraju bankructwa.
Po 40 latach działalności, na przełomie których piłkarski zespół Miedzi występował w różnych szczeblach rozgrywek – od czwartego do drugiego poziomu, w 2011 roku rozpoczął się nowy okres w historii Miedzi. Dzięki zaangażowaniu biznesmena Andrzeja Dadełło i prowadzonej przez niego międzynarodowej Grupy Kapitałowej DSA miejsce ASPN Miedź zajęła nowa spółka akcyjna pod nazwą Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica S.A. Biznesowy model zarządzania klubem, wdrożony w Miedzi, już po roku działalności zapewnił pierwsze sukcesy sportowe i organizacyjne. Klub spłacił wszystkie długi, znacznie zwiększył frekwencję na trybunach stadionu w Legnicy podczas meczów domowych, a w czerwcu 2012 roku zwyciężył w rozgrywkach II ligi i awansował do I ligi. Pierwszy rok spędzony na zapleczu ekstraklasy potwierdził, że w parze z szybkim rozwojem sportowym idzie także rozwój organizacyjny spółki. W rocznej ocenie dokonanej przez Polski Związek Piłki Nożnej w zakresie organizacji, infrastruktury i bezpieczeństwa widowisk sportowych, Miedź została wyróżniona aż w 12 obszarach (na 17 ocenianych).
Sukcesy
- Zdobywca Pucharu Polski 1992
- Finalista Superpucharu Polski 1992
- 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów 1992/1993
- 3. miejsce w II lidze (obecnie I lidze) w sezonie 1991/1992, 1993/1994
Stadion
Stadion piłkarski w Legnicy, położony w Parku Miejskim przy alei Orła Białego. Właścicielem obiektu jest miasto. Zarządcą stadionu jest legnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Stadion na co dzień służy piłkarzom Miedzi Legnica. W latach 2005-2009 w przebudowie. Stadion może pomieścić 6177 osób. W dalszych etapach modernizacji zaplanowano budowę oświetlenia (cztery maszty), zabudowę narożników stadionu w celu zamknięcia bryły obiektu, montaż podgrzewanej płyty boiska, wykonanie całkowitego zadaszenia oraz montaż elektronicznego systemu zarządzania i kontroli stadionem (elektroniczne karty wstępu, itp.). Termin realizacji 2009-2011. W bliskim sąsiedztwie stadionu w 2011 roku ukończona została budowa boisk treningowych (m.in. dwa boiska piłkarskie 105 m x 68 m w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią, bieżnia lekkoatletyczna, oświetlenie, trybuny na ok. 200 miejsc.)
- Adres: Al. Orła Białego 1, 59-220 Legnica
- Pojemność: 6200 miejsc
- Wymiary boiska: 105 m x 68 m
- Oświetlenie: 2000 lux
- Nawierzchnia: trawiasta
- Dodatkowe wyposażenie: częściowe zadaszenie, podgrzewana płyta boiska
Legnica
Miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.
Historycznie na Śląsku. Od 1 czerwca 1975 r. do 31 grudnia 1998 miasto było stolicą województwa legnickiego. Obecnie siedziba władz powiatu legnickiego. Od 1992 r. stolica diecezji legnickiej.
Legnica, według stanu na dzień 30 czerwca 2012 r., liczy 102 708 mieszkańców i jest 3. co do wielkości (po Wrocławiu i Wałbrzychu) miastem w województwie oraz 38. w Polsce. Stanowi również najdalej wysunięty na południe i największy ośrodek miejski Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego i aglomeracji, liczącej 448.494 osób.
Miasto jest regionalnym ośrodkiem akademickim, w którym znajduje się 7 uczelni wyższych, na których studiuje 16 tys. osób.
Legnica stanowi ośrodek LGOM, znajdują się w niej zakłady należące do KGHM Polska Miedź oraz rozwijający się Legnicki Park Technologiczny.
Legnica jest członkiem Związku Miast Polskich.
źródło: MiedzLegnica.eu / OlimpiaGrudziadz.com